احراز تخلف و وقوع خسارت در دیوان عدالت اداری

احراز تخلف و وقوع خسارت در دیوان عدالت اداری

احراز تخلف و وقوع خسارت در دیوان عدالت اداری … در این پست همراه ما باشید. تملک اراضی اشخاص توسط شهرداری و سازمان های دولتی، همواره بحث چالش بر انگیز و مورد اختلاف می باشد. مالکین اراضی از تملک و تصرف شهرداری، ناراضی هستند و به عقیده اکثر مراجعین به موسسه حقوقی و داروی بین المللی خط قانون هدا، دولت و نهادهای حاکمیتی، در قبال تملک اراضی و املاک آنها، مبلغ واقعی را نپرداخته و یا الزام شهرداری به تحویل ملک معوض را از موسسه هداخواسته اند. در بعضی موارد نیز بسیاری از مالکین، علاوه بر قیمت ملک خود، جبران خسارت و ضرر و زیان وارده از سوی دستگاه های دولتی و یا مامورین شهرداری ها و مامورین دولتی را مطالبه می نمایند.

سوالات برگزیده دادخواست احراز تخلف و وقوع خسارت در دیوان عدالت اداری

آیا می توان قبل از اخذ قرار یا گواهی احراز تخلف و تصدیق خسارت در دیوان عدالت اداری، خسارت را مطالبه کرد؟

نحوه جستجوی وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی دیوان عدالت اداری چگونه است؟

نحوه مطالبه خسارت از دستگاه های دولتی پس از رای دیوان چگونه است؟

دفاتر استانی دیوان عدالت اداری درباره تحویل دادخواست ها چه رویه ای دارند؟

همچنین بخوانید: اختلافات مالیاتی

مطالبه بهای اراضی تملک شده شهرداری و دولت توسط مالک

بر اساس رای وحدت رویه شماره ۷۴۷ مورخ ۲۹ دیماه ۱۳۹۴ دیوان عالی کشور، در صورتی که مالک ملکی بر اثر تملک شهرداری و سایر نهادهای مصرح در قانون، صرفا مطالبه قیمت ملک را در دادخواست خود قید کرده باشد و مدعی تقصیر یا قصوری توسط دولت و نهادهای عمومی نباشد، موضوع قابل طرح در دادگاه حقوقی بوده و نیازی به تصدیق خسارت در دیوان عدالت اداری ندارد. اما اگر شخص مدعی ورود خسارت و وقوع تخلفی باشد، لازم است ابتدا در دیوان عدالت اداری، احراز تخلف و تصدیق خسارت را مطرح نموده و پس از اثبات موضوع در دیوان عدالت اداری، نسبت به مطالبه خسارت از طریق دادگاه حقوقی اقدام نماید.

مشاوره رایگان حقوقی با وکلای پایه یک

نمونه دادخواست احراز تخلف و وقوع خسارت

شاکی: م ه فرزند مهدی شماره ملی۱۱۱۱۱۱۱۱ تاریخ تولد:۱۱۱۱۱۱۱ ایرانی شغل آزاد به نشانی قم

طرف شکایت: شهرداری قم

موضوع شکایت و خواسته: صدور حکم بر احراز تخلف و تصدیق خسارت

مستندات شکایت: نظریه کارشناس رسمی دادگستری در پرونده تامین دلیل به شماره ۱۱۱ شورای حل اختلاف منطقه ۳ قم- استشهادیه و شهادت رسمی شهود- فیلم و عکس تهیه شده از محل ساختمان

شرح شکایت: ریاست محترم دیوان عدالت اداری، با سلام و احترام، به حکایت مستندات پیوست دادخواست تقدیمی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ مامورین پلیس ساختمانی شهرداری منطقه ۳ قم و شهرداری مرکز، بدون داشتن اختیارات قانونی و حکم قضایی، اقدام به تخریب منزل احداثی موکل در ده ونک قم نمودند.

با توجه به این امر، تقاضای تامین دلیل با جلب نظر کارشناس و برآورد خسارت توسط اینجانب به وکالت از ایشان در شورای حل اختلاف منطقه ۳ قم انجام گردید که نظریه کارشناس در سه برگ مبنی بر وقوع خسارت غیر قابل جبران و زیر آوار ماندن اثاث البیت موکل به ارزش تقریبی هفتصد میلیون ریال، علاوه بر خسارت وارده به ملک موکل می باشد.

در ضمن تمامی تصاویر و فیلم های پیوست دادخواست و همچنین استشهادیه محلی که به امضا بیست و چهار نفر از همسایه ها رسیده است، موید ادعای موکل می باشد.

همان گونه که استحضار دارید، تنها مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی و صدور حکم تخریب، کمیسیون ماده صد شهرداری بوده و مامورین شهرداری به فرض مواجه شدن با ساخت و ساز غیر قانونی و بدون مجوز، صرفا حق جلوگیری از ادامه عملیات ساختمانی و گزارش موضوع به کمیسیون ماده صد شهرداری را دارند و حق تخریب منزل و ملک مردم بدون رای کمیسیون ماده صد شهرداری ها و طی کردن تشریفات قانونی را ندراند.

با تقدیم دادخواست و مستندات پیوست، تقاضای صدور حکم به احراز تخلف و تصدیق خسارت وارده توسط شهرداری قم به ملک و اثاثیه موکل را دارم. با احترام مجدد

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخی بگذارید

*

code