چک برگشتی

چک برگشتی

وکیل پایه یک دادگستری، و یا کارآموز وکالت و یا وکیل پایه دو دادگستری، امکان قبول پرونده های وصول مطالبات را دارند. گاهی چک برگشتی نیاز به اقدام حقوقی دارد. وکیل چک برگشتی با طرح دعوی حقوقی در شورای حل اختلاف یا دادگاه حقوقی محل برگشت چک، و یا اداره اجرای اسناد رسمی ثبت، اقدام به مطالبه وجه چک می نماید. در بعضی از مواقع هم ، چک وصف کیفری دارد و وکیل چک برگشتی، با اقدام کیفری در داسرای محل برگشت شدن چک، اقدام به طرح شکایت کیفری برای جرم صدور چک بلامحل می نماید و تعقیب کیفری مشتکی عنه را درخواست می نماید. اطلاع از ماهیت کیفری یا حقوقی چک برگشتی، و تشخیص نوع دعوی و پرونده ای که باید مطرح شود، در تخصص وکیل چک برگشتی می باشد.

آیا از ماهیت چک برگشتی اطلاعی دارید؟

چه مواقعی وصف کیفری چک، برقرار است؟

چک حقوقی چیست؟

وکیل  چک برگشتی چه ویژگیهایی دارد؟

مشاوره حقوقی با وکیل چک برگشتی، چگونه امکان پذیر است؟

مرجع صالح برای طرح شکایت چک برگشتی کجاست؟

برای طرح دعوی مطالبه وجه چک، چه مدارکی لازم است؟

مزایای سپردن پرونده چک برگشتی به وکیل چک برگشتی چیست؟

موسسه هدا، با مشاوره سید محمد رضوی، وکیل پایه یک دادگستری، یکی از برترین حقوقدانان دهه اخیر، به سوالات شما درباره اسناد تجاری، وصف کیفری و وصف حقوقی چک برگشتی، وکیل چک برگشتی، و همه مطالبی که دانستن آن درباره چک برگشتی، لازم است، پاسخ می دهند.

اسناد تجاری

به اسنادی مانند چک، سفته و برات،  اسناد تجاری اطلاق می شود. موضوع نوشته حاضر انواع چک می باشد. چک به چک تضمینی، چک رمزدار، چک بانکی و چک عادی تقسیم می شود. چک، سندی است که به موجب آن، صادر کننده، دستور پرداخت تمام یا بخشی از وجوهی را که در بانک دارد، در وجه شخص معین و یا در وجه حامل، می دهد. در صورتی که صادر کننده در زمان صدور چک و یا زمان ارایه چک به بانک، قادر به تامین وجه چک نباشد، چک برگشتی، مصداق پیدا می کند. همانطور که قبلا عرض شد، چک برگشتی، ممکن است قابل اقدام کیفری و یا اقدام حقوقی باشد که در ادامه به تفاوت و شرایط وصف کیفری و وصف حقوقی چک می پردازیم. تشخیص نوع دعوی با وکیل چک برگشتی می باشد.

همچنین بخوانید : مجازات چک برگشتی در قانون ایران

چک حقوقی

تصور غلطی که از چک حقوقی در جامعه وجود دارد، این است که چک حقوقی، به معنی چک بی اعتبار، می باشد. در صورتی که با حقوقی شدن چک، هیچ تغییری در اعتبار چک، و امکان وصول وجه چک، ایجاد نمی شود. در صورتی که چک وصف حقوقی داشته باشد، می توان از طریق اجرای اسناد رسمی ثبت اسناد و یا شوراهای حل اختلاف و همچنین، دادگاههای حقوقی، نسبت به وصول وجه چک اقدام کرد.

 مواردی که چک جنبه حقوقی دارد:

چک سفید امضا

چک سفید امضا، درمواردی که چک به صورت سفید امضا صادرشده باشد و بعدا وجه چک توسط دارنده پر شده باشد و این امر در دادگاه به اثبات برسد، چک جنبه کیفری و مجازات های مقرر در قانون را ندارد.

چک تضمین

چک تضمین، در بعضی از مواقع، هنگام تنظیم قرارداد، به عنوان تضمین انجام قرارداد، چک تضمین دریافت می شود و این موضوع در متن قرارداد، قید می شود. این گونه چکها در صورت ارایه به بانک و صدور گواهی عدم پرداخت از سوی بانک، وصف کیفری ندارد و در صورت اثبات تخلف از مفاد قرارداد، قابل وصول می باشد.

چک وعده دار

چک وعده دار، اگر تاریخ صدور چک، با تاریخ پرداخت چک متفاوت باشد، چک، وصف کیفری ندارد. این نوع چکها، اصطلاحا، چک حقوقی نامیده می شود و وصول آن تابع قواعد حقوقی و بر اساس آیین دادرسی مدنی می باشد.

چکهای بدون تاریخ

چکهای بدون تاریخ، اگر ثابت شود که در زمان تنظیم چک، تاریخ در آن درج نشده است و بعد از آن تاریخ موخری درج شود، چک را از وصف کیفری خارج خواهد کرد.

مشاوره رایگان حقوقی با وکلای پایه یک

چکهایی که پرداخت وجه آن در متن چک، مشروط است

وقتی در متن چک و یا به موجب قرارداد یا صورتجلسه جداگانه ای شرطی برای پرداخت چک، مقرر شده باشد، امکان استفاده از مزایای وصف کیفری چک برای دارنده وجود ندارد و فقط باید از طریق محاکم نسبت به وصول وجه چک اقدام نمود.

چکهایی که بابت معاملات نامشروع یا ربا صادر شده باشد

در صورتی که چک بابت معامله باطل مانند خرید و فروش مشروبات الکلی صادر شده باشد. یا برای تضمین ربا یا پرداخت وجه ربا صادر شده باشد، جنبه حقوقی دارد.

عدم مراجعه دارنده چک در مهلت مقرر به بانک و یا عدم طرح شکایت، در مواردی که چک روز، ظرف شش ماه به بانک ارایه نشود ویا ظرف شش ماه از تاریخ برگشت از بانک، اقدام قانونی صورت نپذیرد چک از وصف کیفری خارج می شود. در تمامی موارد بالا، وکیل چک برگشتی، مجاز به طرح دعوی حقوقی مطالبه وجه چک می باشد.

چک کیفری

در  غیر از مورد فوق و زمانی که چک، برای تاریخ مندرج در چک صادر شده باشد و همه شرایط شکلی آن رعایت شده باشد، وصف کیفری دارد و قابل طرح شکایت کیفری در دادسرا می باشد. ارایه چک، ظرف شش ماه از تاریخ صدور به بانک، و یا طرح شکایت کیفری ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک، لازمه استفاده از مزایای وصف کیفری چک می باشد. وکیل چک برگشتی، امکان پذیرش پرونده های حقوقی و کیفری چک برگشتی را دارد.

دادگاه صالح برای طرح شکایت چک برگشتی

اگر چک وصف کیفری داشته باشد، محل وقوع جرم، بانکی است که چک به ان بانک برای اولین بار ارایه شده است. دادسرای عمومی محل وقوع  جرم چک پرداخت نشدنی، صالح به رسیدگی است. اما اگر چک فقط واجد جنبه حقوقی باشد، وکیل چک برگشتی، باید دعوی مطالبه وجه چک را در محل برگشت شدن چک، مطرح نماید، حتی اگر محل سکونت خوانده، با محل برگشت خوردن چک، یکی نباشد، بر اساس رای وحدت رویه دیوان عالی کشور، دعوی مطالبه وجه چک، توسط وکیل چک برگشتی و یا دارنده چک بلامحل، در محل بانکی که چک ارایه شده وگواهی عدم پرداخت صادر شده است، مطرح می شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

قرار تامین خواسته

وکیل چک برگشتی که همان وکیل پایه یک دادگستری و یا کارآموز وکالت و وکیل پایه دو دادگستری می باشد، می تواند هنگام طرح دعوی مطالبه وجه چک و یا طرح شکایت کیفری چک پرداخت نشدنی، درخواست صدور قرار تامین خواسته و توقیف اموال بلامعارض خوانده را تا زمان اتمام رسیدگی ارایه نماید. درخواست تامین خواسته که توسط وکیل چک برگشتی و یا خود شخص ذینفع ارایه می شود، نیازمند رعایت شرایطی شکلی است که در مقاله مخصوص به آن پرداخته شده است.

پاسخی بگذارید

*

code