انواع اسناد تجاری

انواع اسناد تجاری

در این مقاله انواع اسناد تجاری که توسط موسسه حقوقی خط قانون نگاشته شده بیان شده است . با ما همراه باشید. اسناد تجاری ،به اسنادی گفته می شود که داد وستد راتسهیل نموده وباعث رونق اقتصادی می شوند .برگه هایی چون اوراق قرضه ،اسکناس صادره ازبانکها ،حواله های ارزی ،قبض انبارهای عمومی وبارنامه های صادر شده از بنگاههای حمل ونقل و… ،همگی در زمره اسناد تجاری قرارمی گیرند ،اما آنچه موضوع بحث ماست ،فقط سه نوع سند تجاری را شامل می شود که عبارتند از چک ،سفته وبرات که دراین مقاله به ویژگیهای آنها می پردازیم.

همچنین بخوانید : اقسام شرکت های تجاری

چک

یکی از مهمترین اسناد تجاری که باعث چرخش آسان پول درسطح کشور وبدون مراجعه به بانک ها می شود ،چک است . چک برگه ای است که دارنده پول ،باتنظیم آن به نفع شخص ثالث ویاخودش ،وجوهی را که نزد حواله گیرنده دارد ،به صورت جزیی ویا کلی به وی واگذار می  نماید .هرچند که درتعریف چک ،حواله گیرنده به صورت مطلق ،قید شده است ،اما ،دارا بودن وصف سند تجاری درباره چک ،صرفا درباره چکهایی است که حواله گیرنده آن ،یکی ازبانکهای مجاز ازطرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشد .

مشاوره رایگان حقوقی با وکلای پایه یک

برات

برات ،باتوجه به اعتبار جهانی بودن ودردنیای امروزی ،افتتاح ال سی دربانکهای جهانی ،یکی از معتبرترین اسناد تجاری محسوب می شود .صادرکننده برات ،طی نوشته ای ،به شخص دیگری دستور می دهد تا درزمان معین ،مبلغ معینی را به شخص سومی پرداخت نماید .ماهیت حقوقی برات ،حواله است که در داخل وخارج از کشور وسطح بین المللی ،کاربرد دارد .

سفته

یکی ازانواع اسناد تجاری  که مورد بحث دراین مقاله است ،سفته می باشد .سفته سند تعهدی است که به وسیله تنظیم وامضای آن ،امضا کننده سفته ،متعهد می شود تا وجهی را به دارنده سفته ویاشخص ثالث ویا حامل ،درسررسید معینی بپردازد .

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخی بگذارید

*

code